Stef i Hana Mičalak sebe opisuju kao porodicu iz Bata koja pravi video zapise. Ovaj par snima intimne trenutke svog putovanja kroz roditeljstvo u obliku serije kinematografskih video zapisa koji su očigledno privukli pažnju – od kada su se 2012. pridružili YouTube-u, nedeljni vlogovi porodice Mičalak privukli su 276.000 prijavljenih korisnika i ostvarili više od 43 miliona pregleda.
Iako video zapisi daju autentičan i spontan uvid u njihov život, rezultat su pažljivog planiranja, snimanja i uređivanja – proces koji je Stef usavršio putem pokušaja i grešaka, kao i kroz godine iskustva.
Za Stefa i Hanu, naporan rad se isplatio. Ne samo zato što su pronašli uspeh kao jutjuberi, već i zbog toga što imaju biblioteku prelepih video zapisa kojima će godinama moći da se vraćaju. Kao što Stef kaže, „Zaista se isplati uložiti malo truda, zato što je vrednost tog videa za vašu porodicu neprocenjiva. Nema šanse da ćete se za 20 godina osvrnuti i pomisliti da se kajete što ste tog dana snimili sav taj materijal i napravili taj prelepi video. A razlog zašto koristimo video zapise za beleženje uspomena, umesto fotografija, je taj što ništa ne može da vas vrati u neki trenutak kao video“.
Porodica Mičalak je započela sa jednostavnim kompaktnim fotoaparatom, a iako su u međuvremenu opremu obogatili profesionalnim fotoaparatima, njihov glavni fotoaparat za vlogovanje i beleženje malih trenutaka iz života je Canon EOS M50, odlični svestrani fotoaparat bez ogledala koji omogućava snimanje fotografija od 24,1 MP i 4K Ultra HD videa uz kompaktno telo.
„Potreban vam je fotoaparat kao što je Canon EOS M50 koji će biti vaš glavni radni fotoaparat i koji je veoma jednostavan za korišćenje: uključite ga, podesite ga na režim za filmove, eventualno odvojite nekoliko sekundi na podešavanja u menijima i to je sve, spremni ste“, otkriva Stef.
Saznajte šta Stef radi dok snima film o tome kako njegov najmlađi sin uči da vozi bicikl – i deli savete za to kako da uđete u svet videa.
Ako ste vičniji snimanju fotografija nego videa, ne plašite se promene. Sve veštine kadriranja fotografija možete dobro da iskoristite za snimanje videa. „Mislim da je važno da snimku pristupite kao da je fotografija“, kaže Stef. „U suštini, imate sićušni prozor kroz koji posmatrate ogromno prostranstvo, a sve se svodi na to gde ćete postaviti taj prozor radi savršenog beleženja scene. Ponekad je samo potrebno da napravite korak levo ili desno, odnosno da pomerite fotoaparat dole ili gore kako biste unapredili kompoziciju i pažnju gledaoca usmerili ka subjektu.“
„Ljudi obično drže fotoaparat u nivou očiju, ali je važno da isprobate različite uglove“, dodaje on. „Na primer, kada snimate decu, važno je da fotoaparat spustite na njihov nivo. Ja većinu vremena čučim, sedim ili ležim. Zgodna stvar u vezi sa fotoaparatom Canon EOS M50 je to što ima ekran sa promenljivim uglom osetljiv na dodir, pa fotoaparat možete da držite nisko i da ekran nagnete nagore da biste videli šta snimate. Takođe preporučujem da aktivirate prikaz mreže kako biste lakše kadrirali snimak.“
Aplikacija Canon Camera Connect, koja povezuje fotoaparat sa iOS ili Android uređajem, takođe je korisna za snimanje materijala iz neuobičajenih uglova, zato što vam omogućava da podešavate fokus tokom snimanja, bez dodirivanja fotoaparata.