Odlična portretna fotografija zahteva kombinaciju veština. Mnogi faktori su promenljivi, a među njima su postizanje odgovarajućeg osvetljenja, približavanje subjektu i brzo reagovanje sa fotoaparatom, kao i izbor najbolje tehnologije za određeni zadatak. Bez obzira na to da li birate fotoaparat punog formata bez ogledala, kao što je Canon EOS R8, zbog njegovih beskompromisnih performansi po pitanju brzine i kvaliteta, ili APS-C fotoaparat bez ogledala, kao što je EOS R50 zbog njegovih manjih dimenzija i težine, svaki od njih ima svoje prednosti za snimanje portreta.
Koji god fotoaparat da imate, nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da snimate bolje portrete – bez obzira na to da li su na njima vaši prijatelji, porodica, zanimljivi likovi koje srećete na ulici, modni portreti ili čak kućni ljubimci.
PORTRETNA FOTOGRAFIJA
Najbolji saveti za pravljenje odličnih portreta
Izaberite odgovarajući objektiv kako biste istakli subjekat
Prilikom snimanja pomoću EOS fotoaparata kompanije Canon koji koristi izmenjive objektive, bez obzira na to da li je u pitanju APS-C fotoaparat, kao što je Canon EOS R50, EOS R10 ili EOS R100, ili model punog formata, kao što je Canon EOS R8 ili EOS RP, izbor objektiva sa velikim maksimalnim otvorom blende, kao što je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 IS MACRO STM ili RF 50mm F1.8 STM, pomoći će vam da izdvojite subjekat od pozadine. Da biste na najbolji način iskoristili široke otvore blende, koristite režim prioriteta blende (Av) ili ručni režim (M) i pokušajte da koristite automatsku ISO osetljivost kako bi ekspozicija bila pravilna.
Objektivi sa fiksnom žižnom daljinom od 50 mm do 100 mm idealni su za portretnu fotografiju zahvaljujući niskom nivou izobličenja, što za rezultat ima prelepe portrete. Korišćenje standardnog ili širokougaonog objektiva sa fiksnom žižnom daljinom, kao što je Canon RF 28mm F2.8 STM ili RF 35mm F1.8 IS MACRO STM, umesto zum objektiva navešće vas da se približite i da stupite u interakciju sa subjektima, a kada to radite, trebalo bi da pronađete manji objektiv koji će biti manje upadljiv.
Možete i da koristite zum objektive kao što je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM ili RF-S 18-150mm F3.5–6.3 IS STM, a objektivi kao što je Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM ili RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM imaju neverovatno raznovrsnu namenu jer vam daju mogućnost da osmislite portrete koristeći različite žižne daljine, i to sve sa jednim objektivom. Kada se upoznate sa osnovama objektiva sa fiksnom žižnom daljinom, objektiv sa širokim opsegom zuma, kao što je Canon RF 24-105 F4L IS USM sa ugrađenom stabilizacijom slike, odličan je za snimanje iz ruke, što vam omogućava da se krećete oko subjekta i da menjate žižne daljine radi postizanja različitih efekata. Njegov telefoto opseg žižne daljine kreiraće laskave portrete, a maksimalna dužina od 105 mm savršena je za snimke glave izbliza.
Telefoto zum objektiv, kao što je Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM ili RF 70-200mm F4L IS USM, odličan je za snimanje spontanih portreta koristeći prijatnu žižnu daljinu od 85 mm a zatim zumiranje, jer vam omogućava da postignete kreativne snimke očiju ili drugih detalja.
Ako vam je potrebna pomoć oko izbora objektiva, praktična Canon alatka za traženje objektiva ponudiće vam preporuke na osnovu vašeg fotoaparata, žanra koji želite da snimate i funkcija koje su vam najbitnije.
Prihvatite izazovne uslove osvetljenja
Portreti noću mogu da budu nezgodni, pošto će vam možda biti potreban blic kako biste dobili dovoljno svetla. Međutim, ambijentalno svetlo oko subjekta često može da stvara atmosferu i da predstavlja nešto što želite da zadržite na portretu. Fotoaparati punog formata bez ogledala kompanije Canon, kao što je Canon EOS R6 Mark II, koji ima sistem za fokusiranje Dual Pixel CMOS AF II, mogu automatski da fokusiraju do EV -6,5, što vam često omogućava da snimate bez blica, čak i u uslovima slabog osvetljenja.
Ako ipak koristite blic, onda režim Noćni portret, koji se nalazi na većini Canon EOS fotoaparata, uključujući Canon EOS R100, Canon EOS R8 i EOS RP, pojednostavljuje sve to tako što menja način na koji fotoaparat „razmišlja“. Koristiće ugrađeni blic ili će registrovati Speedlite na priključku sa interfejsom za osvetljavanje glavnog subjekta i dobijanje dovoljno vremena za postavljanje scene pomoću ambijentalnog svetla. To se postiže korišćenjem manjih brzina zatvarača i automatskim podešavanjem postavki za vreme blica. Postavite subjekat tako da bude osvetljen pomoću blica umesto pomoću ambijentalnog svetla, a za najbolje rezultate koristite stativ da biste smanjili podrhtavanje fotoaparata.
Snimanje u svetlim uslovima može da dovede do portreta sa previše kontrasta. Za situacije kada je subjekat osvetljen direktnim sunčevim svetlom otpozadi, blic može da vam pomogne. Možete da povežete Speedlite blic, kao što je Canon Speedlite EL-100, na priključak sa interfejsom na fotoaparatu ili da podesite ugrađeni blic tako da se aktivira za svaku sliku. Kamera će pokušati da napravi balans između blica i dnevnog svetla radi dobijanja slike sa mnogo većim kontrastom, na kojoj su oba elementa – osoba i pozadina – optimalno osvetljeni.
Snimanje portreta na otvorenom i portreta sa okruženjem takođe može da podrazumeva fotografisanje pri jakim ili nezgodnim uslovima osvetljenja. Napredni objektivi sa fiksnom žižnom daljinom, kao što su Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM i RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, pružaju viši nivo optičkog kvaliteta, performansi i fleksibilnosti za uslove slabog osvetljenja. Širi otvori blende omogućavaju da više svetla stigne do senzora fotoaparata, što vam omogućava da snimate pri slabom osvetljenju bez narušavanja kvaliteta slike, što je idealno za snimanje portreta u okruženju u, na primer, slabo osvetljenoj fabrici ili umetničkom studiju. Pored toga, njihovi širi otvori blende omogućavaju i manju dubinu polja, što pomaže u stvaranju glatko zamućene pozadine i elemenata „bokeh“ efekta koji vam omogućavaju da se subjekat istakne u okruženju sa previše detalja.
Mnogi objektivi sa RF sistemom za montažu takođe imaju napredniju unutrašnju optiku i spoljne premaze koji doprinose smanjivanju aberacija i odbleska, što garantuje da će portreti na otvorenom biti oštri, jasni i da će zabeležiti svaki detalj subjekta u njegovom okruženju.
Naposletku, kada koristite automatizovane ili poluautomatske režime za snimanje, kao što je prioritet blende (Av), odnosno kada koristite automatski ISO, brzo možete da se prilagodite promenljivom ili nezgodnom svetlu pomoću kompenzacije ekspozicije. Iako će vam možda zvučati komplikovano, kompenzacija ekspozicije je samo način da ono što je na fotografiji učinite svetlijim ili tamnijim. Naročito je korisno za beleženje svetlih nijansi kože da biste bili sigurni da subjekti ne izgledaju isprano, kao i za beleženje tamnijih nijansi kože za koje želite da izgledaju prirodno. Gotovo svi Canon fotoaparati imaju postavku kompenzacije ekspozicije. Pogledajte priručnik da biste je pronašli.
Vežbajte spontano snimanje
Mnogim Canon fotoaparatima, kao što je Canon PowerShot G1 X Mark III, EOS R100 ili EOS R8, možete daljinski da upravljate pomoću smartfona putem Wi-Fi veze, zahvaljujući aplikaciji Canon Camera Connect.
Kod nekih modela ovo daljinsko upravljanje uključuje prikaz uživo onoga što fotoaparat vidi, kao i mogućnost fotografisanja jednostavnim dodirivanjem ekrana telefona. Postavite fotoaparat na površinu, a zatim pomoću smartfona prikažite sliku i okinite u pravom trenutku. Upotreba ove tehnike može da pomogne subjektu da se opusti, zato što nećete gledati direktno u njega.
Da biste snimali spontane portrete prirodnog izgleda, pokušajte da napravite nekoliko snimaka pre i nakon što subjekat bude spreman i počne da pozira za fotoaparat. Osobe će biti opuštenije i mnogo je veća verovatnoća da ćete snimiti njihov prirodni osmeh ili nestašni izraz deteta tako što ćete okinuti kada to ne očekuju. Ako radite sa fotoaparatom bez ogledala, kao što je Canon EOS R6 Mark II, možete čak da koristite i režim elektronskog zatvarača kako biste tiho snimali. Ako vaš fotoaparat ima režim rafalnog ili uzastopnog snimanja, isprobajte ga. Takođe možete da koristite zum objektiv i da snimate sa veće udaljenosti, kako bi portreti izgledali manje nametnuto i prirodnije.
Zamolite članove porodice ili prijatelje da vam poziraju da biste stekli praksu. Ako želite da snimate portrete nepoznatih ljudi, zatražite njihovu dozvolu – često im laska da ih pitate, a vama daje određeno vreme da postavite kadar.
Eksperimentisanje sa autoportretima predstavlja dobar način za upoznavanje sa postavkama i stilovima kompozicije.
Ispričajte priču o osobi tako što ćete je snimati u kontekstu
Portret osobe u njenom uobičajenom okruženju često daje širu priču od jednostavnog snimka glave. Na primer, možete da koristite širokougaoni objektiv, kao što je Canon RF 16mm F2.8 STM, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ili RF 28mm F2.8 STM da biste snimili kuvara dok radi u kuhinji ili poljoprivrednika na polju punom krava. Zašto ne biste fotografisali prijatelja muzičara sa zamućenim enterijerom prodavnice gitara kao pozadinom? Razmislite o tome šta želite u pozadini fotografije i zašto. Cilj je da snimite sliku koja je vizuelno upečatljiva, da dodate sloj značenja i da ohrabrite gledaoce da žele da saznaju više.
Predstavite svoj stil na društvenim mrežama
Kada kreirate modne portrete za društvene mreže, od ključnog je značaja da razumete svoju publiku. Osmislite snimke tako da odražavaju stil koji vaše pratioce najviše angažuje, kao što je retro ili moderni. Prirodno svetlo je vaš najbolji prijatelj u tim situacijama, pošto stvara mekani i laskavi sjaj na subjektima. Fotografišite se u vreme „zlatnog sata“ neposredno nakon svitanja ili pre zalaska sunca i zauzmite pozu u kojoj se osećate prirodno. Važno je da dopustite da vaš lični pečat dođe do izražaja, zato neka vaše držanje ispriča priču o tome ko ste i šta vaš osećaj za modu predstavlja.
Kada su u pitanju trendovi kao što je „Outfit of the Day“ (#OOTD), suština je u najsitnijim detaljima. Proverite da li je odeća čista i dobro ispeglana i da li su aksesoari odgovarajući. I mudro birajte pozadinu; trebalo bi da upotpunjuje vašu garderobu, a ne da se takmiči sa njom.
Doslednost u uređivanju takođe je od ključnog značaja. Zapamtite: razmišljajte o široj slici, a ne samo o pojedinačnoj fotografiji, kao i o tome kako će izgledati početna stranica vašeg kanala. Trudite se da održavate skladan vizuelni fid zahvaljujući kojem će se vaš profil isticati. Na kraju, suština društvenih mreža nije samo u objavama – već i u angažovanju pratilaca. Kada objavite slike, komunicirajte sa pratiocima i pratite influensere i modne ikone da biste se prilagodili i evoluirali uz trendove koji se brzo menjaju na društvenim mrežama. Ne zaboravite, vaši modni portreti ne prikazuju samo odeću; oni dele deo vas. Za više informacija o tome kako da dosledno beležite prepoznatljiv stil, pogledajte naš vodič za snimanje estetskih fotografija.
Eksperimentišite i prkosite konvencijama
Pored podešavanja postavki fotoaparata, postoje i jednostavni načini da dodate interesovanje i da postignete upečatljivost na portretnim snimcima. Umesto da gleda u fotoaparat, možete da zatražite od subjekta da gleda na drugu stranu, u nešto unutar kadra ili u daljini. Zašto ne biste pokušali da snimite subjekat odozgo pomoću merdevina? Ili se savijte i snimajte iz visine struka? Prekršite pravila kompozicije tako što će subjekat u potpunosti popuniti sredinu kadra. Takođe možete da isprobate pozadinsko osvetljenje, senke i male brzine zatvarača kako biste dodali atmosferu na portrete.
Možete čak i da kreirate kućni studio kako biste eksperimentisali sa različitim tehnikama ili saznali više o tome kako da kreirate sopstvene kreativne postavke za portrete*. Cilj je da eksperimentišete, učite i dobijate rezultate kojima ste zadovoljni.
Napisali: Petar Volinski, Tamzin Vilks i Džef Mejer