Uputstvo za vlogovanje: osam saveta za početak

Pokretanje vloga je zabavno, korisno i lakše nego ikada pre – naročito ako se budete pridržavali naših stručnih saveta za snimanje kvalitetnijih i upečatljivijih vlogova.

Pronašli ste temu, prelepu lokaciju i zanimljivu priču. Možda mislite da je to sve što vam je potrebno za savršen vlog, ali da li znate koju opremu da odaberete i kako da snimite video dovoljno visokog kvaliteta za zahtevnu publiku?

U ovom uputstvu za vlogovanje predstavljamo osam saveta koji mogu da pomognu početnicima, ali i iskusnim vlogerima da poboljšaju svoje vlogove. Saznajte kako možete da snimite kvalitetne vlogove koji će gledaoce namamiti da se vraćaju po još – kako da snimate stabilan (bez podrhtavanja) i jasan materijal, o važnosti kreativnog kadriranja i šta vam je potrebno za snimanje oštrog i jasnog zvuka. Bez obzira na to koji fotoaparat koristite za vlogovanje, Canon PowerShot G7 X Mark III, EOS R50 V ili Canon EOS R6 Mark II, evo stvari koje treba da uzmete u obzir prilikom kreiranja prvih vlogova.

1. Prilikom izbora opreme, uskladite veličinu fotoaparata i senzora

Podeljena slika na kojoj je prikazan Canon EOS R6 na velikoj steni prekrivenoj mahovinom, kao i Canon EOS R7 koji takođe stoji na steni.

Canon senzori punog formata su 1,6x veći od APS-C senzora. To znači da APS-C fotoaparat, kao što je EOS R7 (desno), daje manji prikaz od fotoaparata punog formata, kao što je EOS R6 (levo), sa istim objektivom, uz „faktor isecanja“ od 1,6x – tako da sa objektivom punog formata od 24 mm na APS-C fotoaparatu dobijate vidno polje od 38,4 mm.

Fotoaparat sa većim senzorom daje bolji kvalitet slike, ali za vlogovanje je važno da uskladite veličinu senzora sa ukupnom veličinom fotoaparata. Na primer, fotoaparat iz serije PowerShot G sa ugrađenim objektivom, kao što je Canon PowerShot G7 X Mark III, predstavlja izuzetno kompaktan i prenosiv model za vlogovanje. Međutim, fotoaparat bez ogledala ili DSLR sa izmenjivim objektivima nudi raznovrsniji izbor objektiva.

Kada su u pitanju fotoaparati sa izmenjivim objektivima, potrebno je da donesete još jednu odluku: pun format ili APS-C. Fotoaparati punog formata (kao što su Canon EOS R8 i Canon EOS R6 Mark II) imaju velike senzore sa širokim dinamičkim opsegom i odličnim performansama pri slabom osvetljenju, kao i široko vidno polje, ali samo telo fotoaparata je veće i teže. APS-C fotoaparati (koji obuhvataju modele bez ogledala Canon EOS R10 i EOS R7) koriste manje senzore koji obezbeđuju uže vidno polje, ali fotoaparati su manji i laganiji.

2. Najbolji objektivi za vlogovanje

Snimak preko ramena vlogera koji snima sebe fotoaparatom EOS R50 V i objektivom RF-S 14-30mm F4-6.3 IS STM PZ. Parče torte se nalazi na tanjiru ispred njega.

Objektiv RF-S 14-30mm F4-6.3 IS STM PZ za raznovrsne namene obezbeđuje široko vidno polje koje je idealno za vlogovanje.

Mnogi vlogeri više vole širokougaone objektive zato što mogu da se koriste u skučenim prostorima, kao što je spavaća soba ili kuhinja, uz maksimalni prikaz scene. Objektiv od 24 mm je dobar za tu namenu, ali je ultraširokougaoni objektiv – sa efikasnom žižnom daljinom manjom od 24 mm – još bolji.

Ako snimate pomoću fotoaparata APS-C, kao što je Canon EOS R50 V, u kombinaciji sa ultraširokougaonim zum objektivom, kao što je RF-S 14-30mm F4-6.3 IS STM PZ, možete više toga da smestite u kadar. Za fotoaparate punog formata sa EOS R sistemom, objektiv RF 15–30 mm F4.5-6.3 IS STM je kompaktan, tih, jednostavan za korišćenje i obezbeđuje slično ultraširoko vidno polje.

Koji god objektiv da odaberete, možete da okrenete ekran fotoaparata da biste se lakše pozicionirali u kadru i sa lakoćom snimali selfije i scene pod malim uglovima. Mnogi fotoaparati, kao što je Canon PowerShot G7 X Mark III, takođe mogu da uspostave Bluetooth vezu sa aplikacijom Canon Camera Connect na pametnom uređaju radi daljinskog snimanja ili fotografisanja.

3. Objektiv sa fiksnom žižnom daljinom ili zum objektiv?

Fotoaparat EOS R6, objektiv RF 16 mm F2.8 i mikrofon nalaze se na drvenom stolu na otvorenom.

Odličan objektiv za početnike u vlogovanju za fotoaparatesa EOS R sistemom je Canon RF 16 mm F2.8 STM koji je izuzetno širok, brz, kompaktan i pristupačan.

Još jedna odluka koji vlogeri treba da donesu je izbor između objektiva sa fiksnom žižnom daljinom i zum objektiva. Objektivi sa fiksnom žižnom daljinom imaju fiksnu žižnu daljinu koja ih ograničava na jedno vidno polje i obično imaju veće otvore blende. Što je veći otvor blende (to jest, što je manji f broj), to više svetlosti ulazi u objektiv pa je bolji kvalitet slike pri slabom osvetljenju. Veliki otvori blende takođe olakšavaju postizanje uske dubine polja , pa ako želite da snimate video zapise sa oštrim fokusom u odnosu na zamućenu pozadinu, objektiv sa fiksnom žižnom daljinom bi bio najbolji izbor.

Objektivi sa fiksnom žižnom daljinom često su optički oštriji od zum objektiva, a fizički manji i lakši. Ako obično vlogujete iz jednog položaja i želite da održite kvalitet slike na najvišem nivou, objektiv sa fiksnom žižnom daljinom bi bio najbolji izbor. Za fotoaparate sa EOS R sistemom punog formata, objektiv RF 24 mm F1.8 MAKRO IS STM predstavlja odličan izbor – mali je i lagan, dovoljno je širok za vlogovanje u zatvorenom, a otvor blende f/1.8 odličan je za zamućivanje pozadine i snimanje u uslovima slabijeg osvetljenja.

Zum objektivi su obično veći zbog dodatnih pokretnih delova, ali njihova svestranost može da bude korisna ako snimate sa različitih razdaljina i na različitim lokacijama. Zum objektiv sa velikim opsegom žižnih daljina, kao što je RF 24–105 mm F4–7.1 IS USM, omogućava širokougaono i telefoto snimanje bez potrebe za zamenom objektiva pa ne morate da nosite dodatne objektive sa sobom.

4. Odlučite se za rezoluciju i brzinu u kadrovima

Muškarac se snima kako meditira blizu ivice litice pomoću fotoaparata Canon PowerShot G7 X Mark III. Okean se vidi u pozadini.

Bez obzira na to koliko je kreativan vaš sadržaj, ako mu nedostaju detalji, vredi ga unaprediti. Tražite fotoaparate sa Full HD ili 4K videom – Full HD je dobar početni standard, ali će vam 4K pružiti još više detalja, što vam omogućava da isecate i stabilizujete materijal bez ugrožavanja kvaliteta. Ako snimate u rezoluciji 4K, ne znači da morate i da objavljujete u rezoluciji 4K, ali imajte na umu da je za uređivanje i otpremanje 4K materijala potrebno više vremena.

Najvažnija stvar koju treba uzeti u obzir je to koja brzina smenjivanja kadrova će odgovarati subjektu. Brzina od 60 kadrova u sekundi (fps) je najbolja opcija za akcione vlogove i pruža mogućnost kreiranja usporenih efekata. 30 ili 25 kadrova u sekundi je dobra opcija za sve ostalo. Za još detaljniji usporeni materijal, EOS R7 i PowerShot G7 X Mark III obezbeđuju velike brzine, do 120 kadrova u sekundi, kada snimate u Full HD rezoluciji.

5. Održavajte materijal stabilnim i u fokusu

Vloger snima prijatelja na modelu Canon PowerShot V1 dok je na ulici, pomoću vertikalnog režima.

Model Canon PowerShot V1 dizajnirana je prvenstveno za vlogovanje. Sa digitalnim stabilizatorom slike za filmove i tehnologijom Dual Pixel CMOS AF, odličan je za održavanje oštrine, a može čak i da snima vertikalne video zapise spremne za direktno objavljivanje na platformama TikTok ili Instagram Reels.

Kompaktna veličina i mala težina Canon fotoaparata za vlogovanje čine ih idealnim za snimanje pokreta. Upečatljiv vlog trebalo bi da publiku povede na putovanje sa vama – bez obzira da li je to po gradskoj kaldrmi ili dok otpakujete najnoviju kupljenu stvar – kretanje može da bude ključno. Umesto da materijal podrhtava i odvlači pažnju, uverite se da su vam snimci glatki kako bi gledaoci mogli da se usredsrede na uzbudljivu lokaciju ili na zanimljivu priču.

Da biste postigli stabilnost snimaka, poduprite fotoaparat odozdo dlanom i uhvatite ga sa strane. Ako vam je potrebna dodatna podrška, koristan dodatak može da bude rukohvat koji se postavlja na telo fotoaparata i predstavlja deo koji možete da držite.

Tehnologija može mnogo da pomogne: za kristalno jasne i stabilne video zapise koristite objektiv sa stabilizacijom slike ili fotoaparat sa nekim oblikom stabilizacije slike (IS). Dinamička stabilizacija slike u 5 osa koju koristi fotoaparat PowerShot G7 X Mark III osmišljena je tako da poništava podrhtavanje fotoaparata čak i dok trčite, pomerate ili snimate sa punim zumom. Neki fotoaparati sa EOS R sistemom imaju stabilizaciju slike u telu (IBIS) koja pomera senzor kako bi slika bila stabilna bez obzira na to koji objektiv je montiran, međutim, kada koristite objektiv sa optičkom stabilizacijom slike (IS) na fotoaparatu sa stabilizacijom slike u telu (IBIS), ova dva IS sistema funkcionišu u tandemu i pokrivaju širi opseg vibracija.

Pošto ste vloger, ljudi će gledati vaše lice, pa je njegovo održavanje u fokusu ključno. Tehnologija za prepoznavanje lica i oka kompanije Canon omogućava automatsko praćenje lica i održavanje u fokusu.

6. Švenkujte sa razlogom

Žena u bašti snima sebe pomoću fotoaparata Canon PowerShot G7 X Mark III na stativ-rukohvatu kompanije Canon.

Savršena dodatna oprema za vlogere u pokretu je Canon stativ-rukohvat HG-100TBR. Može se koristiti i kao mini stativ i drška, a ima daljinske kontrole za snimanje koje se mogu skinuti i prilagodljivu glavu. Povećava stabilnost, a nudi i prostor za montiranje spoljnog mikrofona.

Horizontalno pomeranje fotoaparata tokom snimanja, odnosno „švenkovanje“, omogućava publici da gleda kroz vaše oči – da bude sa vama dok posmatrate prostrani zaliv ili pejzaž ispunjen atraktivnim zgradama. Prekomerno švenkovanje može da izazove dezorijentaciju, ali umerenim korišćenjem možete da povećate primamljivost i da vodite narativ.

Umereno koristite švenkovanje, bez žurbe i horozont održavajte ravnim. Neki fotoaparati, kao što je PowerShot G7 X Mark III, takođe imaju indikator nivoa koji vam pomaže da ovo postignete. IBIS u najnovijim fotoaparatima sa EOS R sistemom, kao što je EOS R7, takođe olakšava automatsko poravnavanje. Ako nemate stativ, fotoaparat stavite na nešto stabilno – kao što je ivica klupe ili stola – i ravnomerno i ciljano ga pomerajte u stranu.

7. Priključite spoljni mikrofon za bolji kvalitet zvuka

Canon EOS R10 sa mikrofonom DM-E1D na gornjoj strani postavljen je na stativ koji se nalazi na stolu, u parku pod direktnom sunčevom svetlošću.

Canon DM-E1D stereo mikrofon je potpuno digitalan i bežičan, a napaja se direktno sa samog fotoaparata i može da se podesi u tri pravca (štapni, 90° ili 120º). Na efikasan način poboljšava kvalitet zvuka, a kompatibilan je sa svim fotoaparatima koji imaju višenamenski priključak – obuhvatajući modele EOS R3, EOS R7 i EOS R10.

Većina fotoaparata koji se koriste za snimanje video zapisa nudi prihvatljiv kvalitet zvuka, naročito najnoviji modeli kao što su EOS R7 i EOS R10, ali ako je izvanredan zvuk važan za vaše vlogovanje, razmislite o priključivanju spoljnog mikrofona. Spoljni mikrofon je naročito koristan kada radite napolju, zato što će ugrađeni mikrofon na fotoaparatu verovatno snimiti ometajuću pozadinsku buku, poput vetra, a spoljnom mikrofonu možete da promenite položaj da biste to blokirali. Neki fotoaparati poseduju ugrađeni filter za vetar koji smanjuje buku vetra koju snima unutrašnji mikrofon, ali na taj način se takođe smanjuju bas zvukovi zbog čega često dobijate manje prirodan zvuk u odnosu na dobro pozicioniran spoljni mikrofon.

Ako želite da koristite spoljni mikrofon, potražite fotoaparat sa priključkom za spoljni mikrofon, kao što je PowerShot G7 X Mark III, EOS R50 V ili EOS R7.

8. Koristite Wi-Fi za deljenje

Ručno prilagodite LCD ekran fotoaparata Canon PowerShot G7 X Mark III na stativu koji je okrenut ka vama kako biste mogli da se vidite tokom snimanja.

Fotoaparati sa pokretnim ekranima savršeni su za vlogovanje. Samo okrenite ekran ka sebi kada se snimate i nećete morati da brinete o tome da li ste u kadru.

Napisali: Natali Denton i Sam Kieldsen

  1. Da bi se ispunili bezbednosni propisi EU RED EN18031, PowerShot G7X Mark III proizvodi koji se isporučuju od avgusta 2025. godine ne uključuju ovu funkciju. Za kupce koji su kupili proizvod pre ovog datuma, funkcija se može ukloniti putem opcionog firmvera od jula 2025. godine.

Srodni članci

Poboljšajte vlog i ostvarite veće angažovanje

Želite da povećate angažovanje sa vlogovima? Evo nekoliko saveta za kreiranje publike i prenošenje video sadržaja na sledeći nivo uz najbolje kamere za vlogere.

Kreiranje sadržaja uz EOS R50

Prenesite fidove na društvenim mrežama na novi nivo uz Canon EOS R50.

Saveti za poboljšavanje video zapisa za društvene mreže

Četiri kreatora razgovaraju o tome šta čini odličan sadržaj i kako da se istaknete onlajn.

Najbolji fotoaparati i objektivi kompanije Canon za vlogovanje

Canon nudi bogat asortiman fotoaparata i objektiva koji su idealni za kreatore sadržaja. Ovaj vodič će vam pomoći da pronađete savršenu kombinaciju.