Fotografisanje prirode nije luksuz dostupan samo onima koji žive u ruralnim oblastima. Pogledajte u bašti, na ulicama, pod kamenjem, oko bara i u gradskim parkovima i pronaći ćete savršenu priliku za fotografisanje prirode u gradu, direktno u vašem okruženju.
Mladi finski fotograf Osi Sarinen stekao je šestocifreni broj pratilaca na instagramu fotografisanjem prirode u gradu – preslatke veverice, miševi i lisice koje gledaju pravo u posmatrača, kao i smešne, okrugle ptice prepune karaktera. Ovde deli najbolje savete za fotografisanje prirode u gradu, uključujući najbolja mesta za pronalaženje lisica, omiljene postavke fotoaparata i kompoziciju koja vam omogućava da na najbolji način zabeležite neobične likove u realnim situacijama.
U Helsinkiju Osi ponekad slučajno nailazi na životinje, ali mu razumevanje načina ponašanja životinja koje pokušava da fotografiše omogućava da zna gde da ih traži i kada. „U proleće pokušavam da pronađem legla lisica na mestima koja nisu baš u centru grada, ali su i dalje blizu ljudi. Pokušavam da pronađem rupe u zemlji u kojima se možda nalazi jazbina, a zatim tražim tragove krzna i njihov snažni miris“, kaže Osi.
„Mislim da jednu od najvažnijih stvari za fotografisanje životinja predstavlja poznavanje njihovih navika. Kada pronađem leglo lisica sa mladuncima, znam da sve vreme provode u njemu, pa mogu samo da legnem u blizini i da fotografišem mladunce u igri. Odrasle lisice šetaju noću, a ponekad čak i popodne. Obično uvek koriste isti put, pa mogu da ih pratim da bih video koji je to put – sledeći put mogu da odem do sredine tog puta i da sačekam da lisica naiđe.“
Užurbane gradske ulice, zakrčeni putevi i zvukovi civilizacije u suprotnosti su sa fotografisanjem prirode, ali to ne znači da ona nije tu i da ne čeka da se pojavi kada ljudi krenu na počinak. „Nikada ne fotografišem usred dana“, kaže Osi. „Mnoge životinje su aktivnije noću, ali je teže snimati fotografije po mraku, pa snimam tokom izlaska i zalaska sunca. Svetlo je u to doba bolje, pa su fotografije upečatljivije.“
Iako fotoaparat punog formata (kao što je Canon EOS 6D) daje bolje rezultate pri visokim ISO postavkama, svakako možete da pravite odlične fotografije prirode pomoću fotoaparata sa APS-C senzorom isečenog formata (kao što je Canon EOS 7D Mark II), kaže Osi. „Za ptice i pčele, ako ne možete baš da se približite, senzori isečenog formata mogu čak da vam pomognu da životinja izgleda veće u kadru“, usled ograničenog vidnog polja koje daje senzor sa isečenim kadrom.