MAKRO FOTOGRAFIJA

Otkrijte skriveni svet insekata

Otkrijte tajne živote sićušnih stvorenja uz savete stručnjaka za makro fotografiju Pjera Ankea.
Krupni plan smeđeg pauka-skakača.

„Pre nego što sam počeo da se bavim makro fotografijom, nisam bio veliki ljubitelj insekata“, kaže francuski fotograf Pjer Anke. „Ali sada smatram da su prelepi ako odvojite vreme da ih pažljivo pogledate.“

„Na početku sam snimao pejzaže i portrete, ali sam pogledao video američkog makro fotografa Tomasa Šahana i to je bila prelomna tačka: jednostavno sam se zaljubio u makro“, kaže on.

Izuzetno krupni kadrovi mogu izgledati kao teritorija za iskusne fotografe sa najskupljom opremom, ali ih je u stvari moguće kreirati sa različitim budžetima. Možete da eksperimentišete sa fokusiranjem izbliza koristeći objektiv koji ste dobili sa fotoaparatom pre nadogradnje na namenski makro objektiv.

1. Snimajte kreativne krupne planove pomoću objektiva koji ste dobili sa fotoaparatom

Bogomoljka visi sa lista.

Kod makro snimanja nije važno koliko ste blizu subjektu, već je važno uvećanje. „Ako želite da snimate krupne planove, ali nemate budžet za makro objektiv, možete da izaberete ovaj zum i da pravite neke zaista zanimljive snimke“, kaže Pjer. Snimljeno pomoću EOS 90D sa objektivom EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM pri 55 mm 1/3.200 s, f/5,6 i ISO 640. © Pierre Anquet

Iako pravi makro objektiv pruža neverovatno uvećanje, standardni zum objektiv može da fokusira dovoljno blizu za odlične snimke krupnijih insekata.

„Za ove snimke sam pronašao vrstu bogomoljke pod nazivom Empusa“, objašnjava Pjer. „Dugačka je približno 3–4 cm, što znači da sam mogao da popunim ceo kadar pomoću objektiva Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM. Najveći izazov će biti da se dovoljno približite insektima da biste napravili snimak – preporučujem da se probudite rano, pošto su u zoru manje aktivni.“

Objektivi EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM i EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM imaju ugrađena kružna makro svetla, pa početnici dobijaju pristup zanimljivim i kreativnim efektima osvetljenja koji su prethodno bili u profesionalnom domenu.

Kao alternativni metod korišćenju automatskog fokusiranja, Pjer postiže maksimalno uvećanje zumiranjem objektiva na najveću žižnu daljinu, prebacivanjem na ručno fokusiranje i okretanjem prstena za fokusiranje dok ne dođe do minimalne razdaljine za fokusiranje – zatim nežno pomera fotoaparat nazad i napred radi održavanja oštrog fokusa na subjektu.

Pjer više voli da snima bez stativa, ali on može da bude praktičan za makro snimanje, pošto je svako podrhtavanje fotoaparata naglašeno. Preveliki su i smetaju. Objektiv od 18–55 mm savršen je za snimanje iz ruke pošto je izuzetno mali, a stabilizator slike je veoma koristan.“

2. Izaberite razmeru 1:1 sa makro objektivom

Krupni plan narandžasto-braon pauka na grani.

Pjer je koristio objektiv EF-S 60mm f/2.8 Macro USM za fotografisanje pauka-skakača: „Bio je manji od bogomoljke, ali mi je to omogućilo da na snimak dodam više okoline.“ Snimljeno pomoću EOS 90D sa objektivom EF-S 60mm f/2.8 Macro USM pri 1/250 s, f/8 i ISO 500. © Pierre Anquet

Krupni plan bogomoljke koja visi na grani.

Pjer je za neke svoje fotografije koristio slaganje fokusa. „Najveći broj snimaka koji sam napravio za jedno slaganje fokusa je 28. Bogomoljka je bila na grani, a ja sam želeo da ceo insekt bude u fokusu. Pravljenjem mnoštva snimaka i pomeranjem fotoaparata uspeo sam da glava, noge i telo budu u fokusu.“ Snimljeno pomoću EOS 90D sa objektivom EF-S 60mm f/2.8 Macro USM pri 1/250 s, f/9 i ISO 200. © Pierre Anquet

Kompaktni, izuzetno oštri objektiv, kao što je Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM predstavlja odličnu ulaznicu u svet makro snimanja. Daje uvećanje za prirodnu veličinu (1x) kada je podešen na minimalnu razdaljinu za fokusiranje, što znači da će detalji biti fokusirani na senzoru fotoaparata u istoj veličini kao i u realnosti.

Jedna stvar koju treba uzeti u obzir pri snimanju izbliza je to da je dubina polja izuzetno mala. Korišćenjem manjih otvora blende, kao što su f/11 i f/16, povećavate dubinu polja, ali takođe smanjujete količinu svetla. To dovodi do manjih brzina zatvarača, što može da rezultuje zamućenom slikom u slučaju pomeranja fotoaparata ili subjekta.

Da biste to sprečili, možete da povećate ISO da biste skratili vreme ekspozicije. „EOS 90D mi omogućava da idem do ISO 2.000 bez ikakvih problema. Ali morate pravilno da eksponirate sliku – ako pokušate naknadno da povećate ekspoziciju u softveru, dobićete veliku količinu šuma.“

Glava insekta „Stictocephala bisonia“ u krupnom planu, sa kapljicom vode na njoj.

Pjer preporučuje da koristite Speedlite blic za uvećanje 3–5x. „Glavno svetlo je još uvek sunce“, kaže on. „Međutim, korišćenje blica omogućava dodatno isticanje subjekta.“ Snimljeno pomoću Canon EOS 60D (sada ga je nasledio Canon EOS 90D) sa objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo i blicem Speedlite 430EX II pri 1/250 s, f/10 i ISO 400. © Pierre Anquet

Slaganje fokusa je popularna tehnika koju makro fotografi koriste za povećavanje dubine polja. To uključuje snimanje niza identičnih slika i ručno pomeranje pozicije fokusa za svaku od njih. Oblasti u fokusu sa svake slike zatim mogu da se kombinuju u softveru radi dobijanja oštrije fotografije.

Canon EOS 90D ima ugrađenu funkciju podešavanja fokusa, koja omogućava automatsko pravljenje snimaka koji su vam potrebni za slaganje fokusa u softveru Canon Digital Photo Professional. „Lako je uz vežbu“, objašnjava Pjer. „Ja izaberem režim uzastopnog snimanja, ručno podesim fokus na najbliži deo subjekta, pa polako približavam fotoaparat insektu dok pravim niz snimaka.“

3. Preko prirodne veličine uz specijalizovani objektiv

Krupni plan pauka-skakača na zemlji.

Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo je jedinstven objektiv koji vam omogućava da snimate subjekte uz uvećanje do 5x prirodne veličine. Snimljeno pomoću Canon EOS 90D sa objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/250 s, f/9 i ISO 800. © Pierre Anquet

Makro snimak lica bogomoljke.

Objektiv MP-E 65mm je veoma svestran, sa entuzijazmom kaže Pjer. „Pri uvećanju od 1x možete da ispunite kadar većim insektom, kao što je leptir ili cvrčak, a možete da idete do uvećanja od 5x, koje vam omogućava da snimate veoma male insekte.“ Snimljeno pomoću Canon EOS 90D sa objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/160 s, f/8 i ISO 2.000. © Pierre Anquet

Precizno fokusiranje je kritično kada se radi sa tako velikim uvećanjem poput 5x, pošto će svaka greška biti ekvivalentno uvećana. Da bi bio siguran u preciznost tokom fotografisanja insekata, Pjer je nadgledao sliku pomoću velikog zadnjeg ekrana na fotoaparatu Canon EOS 90D. „Mogu ručno da zumiram i da precizno vidim gde je fokus“, kaže on. „Prvo okrenem prsten na objektivu da bih podesio uvećanje, zatim se približim subjektu, pa napravim snimak kada na ekranu vidim da je savršeno fokusiran.“

U svet makro fotografije možete da uđete tako što ćete snimati objekte kod kuće, bez obzira na to da li je u pitanju šara na tepihu ili kućna biljka na simsu, pre nego što pređete na detaljne snimke insekata.


Napisao Markus Hokins

Slični proizvodi

Srodni članci