Za austrijskog profesionalnog fotografa Kristijana Anderla, dokumentovanje dragocenih trenutaka porodičnog života postalo je podjednako važno kod kuće i na poslu. Ovaj bivši Canon ambasador poznat je po spontanim i intimnim portretima u profesionalnoj fotografiji. Pored toga, takođe deli trenutke nežnosti iz porodičnog života na Instagram nalogu i pokazuje svet iz ugla svog malog sina, koji ga istražuje.
Kako sam priznaje, očinstvo mu je promenilo život. Očinstvo je takođe inspirisalo njegov projekat Očinstvo, seriju portreta u okviru koje očevi govore o svojim iskustvima, dele uspone i padove i nude savete drugima. Ljudi već dugo čine osnovu Kristijanovog rada, ali beleženje porodičnih trenutaka ima posebnu važnost za njega.
„Kada ostarim i kada moj sin napusti porodični dom, biću tužan zato što više nije tu“, kaže on. „Mogu da sednem na kauč i da pregledam sve ove slike kada je bio beba. Ovog leta će napuniti šest godina, a pronašao sam neke slike koje sam snimio kada je imao jednu godinu, i već se osećam staro pošto tako brzo raste. Vreme prilično brzo prolazi... Mislim da bi trebalo da se podsetimo, fotografisanjem, koliko brzo odlaze. To nas navodi da budemo malo strpljiviji sa svojom decom, kada gledamo te slike i prisećamo se.“
Kristijan ovde deli pet najboljih saveta i tehnika koji će vam pomoći da zabeležite autentičnu porodičnu zabavu. Pratite njegove savete da biste snimali prirodne, spontane porodične portrete.
„Kada uzmete fotoaparat, svesniji ste pri fotografisanju“, kaže Kristijan, zagovornik ostavljanja telefona radi promišljenijeg fotografisanja pomoću fotoaparata. „Ne snimate samo sve što se dešava jednom rukom, kao pomoću smartfona; više se trudite i mislim da snimate bolje slike.“
Pored toga, korišćenjem fotoaparata skraćujete vreme korišćenja telefona, što je nešto na šta je Kristijan trenutno usredsređen, uz digitalnu detoksikaciju. „Ne želim ceo dan da gledam u ekran, a ako za fotografisanje koristim samo smartfone, to samo produžava vreme korišćenja. Želim da prislonim oko na tražilo i da osetim taj trenutak.“
Takođe postoje tehničke prednosti korišćenja fotoaparata umesto telefona, smatra Kristijan, kao što su fizičke komande za menjanje postavki, uključujući brzinu zatvarača i otvor blende. Takođe, često više voli da koristi tražilo za kadriranje slika. „Postoji mnoštvo softvera koji pokušavaju da simuliraju izgled kakav daje pravi objektiv, ali to nije isto... smatram da ne postoji zamena za veliki senzor i objektiv.“ Iako fotoaparati za početnike, kao što je Canon EOS M50, imaju te fizičke komande, prosečni smartfon u ekvivalentnoj kategoriji trenutno ih nema.
Kada fotografišete decu, morate da budete spremni na sve. Ako imate fotoaparat sa brzim automatskim fokusom i fokusom sa praćenjem, kao što je Canon EOS R, EOS 80D ili EOS M50, možete da predvidite trenutak i da zabeležite brzu akciju, bez brige o tome da li će glavni subjekat biti zamućen.
„Potreban vam je brz automatski fokus za fotografisanje dece“, kaže Kristijan. „Na to bi trebalo da obratite pažnju kod fotoaparata. Sve ostalo zavisi od budžeta. Svi me uvek pitaju koji fotoaparat bi trebalo da kupe, ali ja uvek kažem da prvo treba da razmišljate o objektivima. Možda vam treba nov objektiv, a ne nov fotoaparat, zbog toga što su brzina i optički kvalitet objektiva važniji čak i od fotoaparata.“
Porodično fotografisanje takođe zahteva određeni stepen pragmatičnosti. „Svaki put kada osetim da neko više ne želi da se fotografiše, samo odložim fotoaparate“, kaže Kristijan. Ako neko ne želi da ga fotografišete, nikada nećete snimiti dobru sliku te osobe. Naročito kada su u pitanju deca, ne možete da ih naterate da se fotografišu, pa samo to prihvatite i pokušajte kasnije.“
Mislim da je za porodične slike potrebno bar dve različite žižne daljine“, kaže Kristijan. „Za mene, objektiv Canon EF 85mm f/1.8 USM predstavlja idealan izbor za portret. Dobijate malu dubinu polja sa 85 mm, pa možete da odvojite lice od pozadine. Ima dovoljnu daljinu za „pravilan“ prikaz – ako koristite 35 mm ili 50 mm, dobijate izobličenje i veći nos. Kao fotograf portreta, potrebno je da razgovaram sa ljudima dok ih fotografišem, pa 85 mm predstavlja dobar izbor srednjeg opsega – ne možete da pogrešite sa njim.“
Iako Kristijan više voli objektiv EF 85mm f/1.8 USM za portrete, takođe smatra da možete da snimate odlične slike sa 35 mm. „Smatram da je objektiv Canon EF 35mm f/1.4L II USM dobar za skoro sve. Svaki put kada ste neodlučni, samo uzmite 35 mm i moći ćete da snimite nešto, čak i portret. Morate da imate na umu da će malo izobličiti lice, ali sa druge strane, dobijate intimni izgled zato što se približavate licu.“