Štampani portfolio predstavlja savršen način da pokažete svoje fotografije, bilo da se prijavljujete na fotografsko takmičenje, obraćate se tutoru ili mentoru ili samo želite da predstavite sebe i svoj rad drugim ljudima. Ali kako da počnete kada želite da kreirate portfolio fotografija?
Fotograf prirode i Canon ambasador Marina Kano redovno putuje u Afriku i Južnu i Centralnu Ameriku na snimanja, ali je počela da fotografiše životinje u parku prirode Cabárceno, najvećem u Evropi, što je u blizini njene kuće u Santanderu, na severu Španije. Tokom perioda od oko tri godine napravila je portfolio fotografija koji je pretvorila u prvu knjigu.
Na osnovu toga i njenog iskustva od tada kao traženog profesionalnog fotografa, evo Marininih saveta za pravljenje uspešnog portfolija fotografija.
Kreirajte prvi portfolio fotografija
Odličan štampani portfolio može da dovede do mnogo stvari. U slučaju fotografa divljih životinja Marine Kano, njen portfolio fotografija životinja postao je njena prva knjiga, koju ovde pokazuje renomiranom ljubitelju prirode Džejn Gudal. © Marina Cano
Marina Kano sa svojom knjigom Cabárceno Cantabria, koja sadrži fotografije snimljene u parku prirode Cabárceno. © Marina Cano
1. Budite selektivni prilikom pregledanja svojih radova
Najčešća greška koju ljudi prave je to da nisu dovoljno selektivni, kaže Marina. „Potrebno je da analizirate svoje fotografije i da budete veoma zahtevni. Uključite samo najbolje od najboljih. Na primer, nemojte samo da uparite dve slične fotografije zato što vam se obe sviđaju. Morate da odaberete.“ Nastojte da ne uključite više od 15 do 20 fotografija za početak, ali je kvalitet važniji od količine.
2. Konstruišite narativ pomoću fotografija
Najupečatljiviji portfoliji fotografija nisu samo kolekcije, već sekvence fotografija, kaže Marina. „Smatram da je jedna od najvažnijih stvari pripovedanje, predstavljanje nečega što očarava gledaoce i vodi ih kroz priču sa različitim elementima.“ U Marininom slučaju, ovo obično uključuje snimke pejzaža za postavljanje scene i pružanje konteksta fotografijama divljih životinja.
3. Uspostavite vezu sa publikom
Marinine fotografije divljih životinja poznate su po tome što beleže dramu i emocije između životinja.
„Uspostavljanje emotivne veze, to je najvažnija stvar za mene.“ To je takođe ključni faktor koji traži prilikom sastavljanja portfolija. To je način da gledaoci zapamte vaš rad, kaže ona, bez obzira na to da li su to urednici fotografije ili sudije na takmičenjima.
Marina kaže da najvažniju stvar u njenoj fotografiji predstavlja stvaranje emotivne veze, a to bi trebalo da bude i cilj portfolija. Slika iz prvog Marininog portfolija snimljena fotoaparatom Canon EOS 30D (sada ga je nasledio Canon EOS 90D) sa objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 300 mm, 1/125 s, f/6,7 i ISO 250. © Marina Cano
4. Održite pristup svežim
Koliko često treba da ažurirate portfolio fotografija? „Čim kreirate nove radove“, kaže Marina. „Za mene je to svaki put kada se vratim sa putovanja. Izaberem jednu ili dve fotografije od hiljada koje sam snimila. Stalno se razvijate i učite, pa možete da kreirate bolje radove.“ Dobar portfolio je onaj koji odražava vaše najbolje fotografije u ovom trenutku.
5. Ostanite verni svom stilu
Ako kreirate fotografije za klijente, pokušaćete da sagledate ono što zaista traže i da se približite njihovim očekivanjima. Međutim, čak i u tom slučaju, Marina naglašava, trebalo bi da ostanete verni svom stilu.
„To je ključ“, kaže ona. „Ne pokušavajte svima da udovoljite.“
Svrha portfolija nije da pokaže da možete da pravite komercijalne fotografije u skladu sa različitim specifikacijama klijenata. Umesto toga, služi da se predstavite.
6. Slušajte povratne informacije
Iako Marina preporučuje da izaberete fotografije koje smatrate najupečatljivijim, kaže da je važno da čujete mišljenja drugih ljudi.
„Mi kao fotografi ponekad smo previše bliski svom radu“, kaže ona. „Zanimljivo je kada neko sagleda vaš rad sa sveže tačke gledišta.“
Stoga zatražite komentare prijatelja, kolega i svih koji vide vaš portfolio i uzmite to u obzir prilikom pregledanja i osvežavanja njegovog sadržaja.
Marina obožava crno-bele otiske, ali često snima u boji. Šta god da više volite, radni proces sa upravljanjem bojama i kalibrisani monitor doprineće tome da se ono što dobijete na papiru podudara sa onim što vidite na ekranu. Snimljeno pomoću Canon EOS 30D (sada ga je nasledio Canon EOS 90D) sa objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 400 mm, 1/800 s, f/5,6 i ISO 400. © Marina Cano
Canon imagePROGRAF PRO-300 je savršen štampač za kreiranje portfolija zato što daje otiske galerijskog kvaliteta sa zadivljujućom preciznošću boja i detaljima nijansi.
Štampanje portfolija
Možda imate inkdžet štampač koji koristite za opšte štampanje kod kuće ili u kancelariji, odnosno za projekte kao što su dnevnici, čestitke i kalendari. On će skoro sigurno dati otiske fotografija savršeno dobrog kvaliteta, ali ako zaista želite da ostavite utisak, isplati se razmotriti neki od najboljih štampača za štampanje fotografija kompanije Canon.
Canon imagePROGRAF PRO-300 je isplativi A3+ štampač koji koristi napredne profesionalne funkcije uključujući istu tehnologiju pigmentnog mastila koja se koristi u štampačima za velike formate kompanije Canon. To znači da daje spektakularan kvalitet štampe za fotografije u boji i crno-bele fotografije na sjajnim, „lustre“ i mat foto-papirima, kao i na umetničkim medijima.
Izbor papira za portfolio je na vama, ali običan kancelarijski papir neće predstaviti fotografije u najboljem svetlu. Pogledajte naš vodič za najbolje papire za štampanje fotografija i odaberite medije u skladu sa subjektima i stilom fotografisanja. Takođe razmislite o najefikasnijem načinu predstavljanja portfolija – ostavićete profesionalniji utisak objedinjavanjem otisaka u fascikli za prezentaciju koja je jeftino dostupna u prodavnicama kancelarijskog i umetničkog materijala.
Marinine fotografije su često crno-bele. „To kreira dramatičnost i bezvremeni doživljaj – fotografija je možda stara 40 ili 50 godina ili je snimljena juče“, objašnjava Marina. „Crno-bela tehnika savršeno odgovara raspoloženju i atmosferi koje želim da stvorim u svom radu.“ Kreiranje odličnih monohromatskih otisaka predstavlja umetnost samo po sebi, ali bez obzira na to da li štampate monohromatski ili u boji, trebalo bi da budete sigurni da će se ono što dobijate u štampi podudarati sa onim što vidite na ekranu. Da biste to osigurali, pametno je da usvojite radni proces sa upravljanjem bojama i da kalibrišete monitor.
Još jedna fotografija iz ranog Marininog portfolija napravljena u parku prirode Cabárceno i uključena u njenu prvu knjigu. Snimljeno pomoću Canon EOS 30D (sada ga je nasledio Canon EOS 90D) sa objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 400 mm, 1/320 s, f/5,6 i ISO 320. © Marina Cano
Možda nećete potpisati ugovor za objavljivanje knjige na osnovu prvog portfolija, ali uvek se postarajte da odražava vaš najbolji rad i da je odštampan u najboljem kvalitetu kako bi bio predstavljen na pravi način. Snimljeno pomoću Canon EOS 30D (sada ga je nasledio Canon EOS 90D) sa objektivom Canon EF 100-400mm f4.5-5.6L IS USM pri 400 mm, 1/320 s, f/5,6 i ISO 400. © Marina Cano
Dostupan je širok asortiman softvera koji možete da koristite za štampanje. Za portfolio je najbolje da stvari budu jednostavne i da fotografijama prepustite da blistaju. Nemojte da preterujete sa složenim rasporedima – držite se jedne fotografije na stranici osim ako ne postoji veoma dobar razlog da to ne uradite – i izbegavajte filtere i specijalne efekte (osim ako, naravno, ne želite da pokažete svoje poznavanje tih funkcija).
Za profesionalnu završnu obradu i veću kontrolu nad procesom, dobra strategija je da koristite softver i radni proces koje koriste profesionalci. Uređujte i optimizujte fotografije za štampanje pomoću željenog softvera za uređivanje, bez obzira na to da li je u pitanju Adobe Photoshop*1 ili Digital Photo Professional (DPP) kompanije Canon. Da biste na najbolji način iskoristili štampač, papir i mastila kompanije Canon, koristite softver Professional Print and Layout (PPL) kompanije Canon za upravljanje procesom štampanja – funkcioniše kao samostalna aplikacija i kao dodatna komponenta za Photoshop i DPP.
Za postojanu preciznost boja, PPL i drugi softver mogu da štampaju pomoću ICC profila koji doteruju postavke štampača na kompatibilnim štampačima tako da odgovaraju određenom papiru koji ste izabrali. Da biste smanjili nepotrebno trošenje papira i mastila, PPL vam omogućava da pregledate softverski probni otisak na ekranu – sa kalibrisanim monitorom, na taj način možete precizno da pregledate kako će otisak izgledati. Takođe možete da koristite pametnu funkciju softvera PPL pod nazivom Pattern Print koja omogućava štampanje probnog otiska na izabranom papiru koji sadrži skup sličica vaše fotografije, od kojih svaka ima neznatno različite postavke osvetljenosti, balansa boja i kontrasta. Samo odaberite najbolju za štampanje u punoj veličini.
Štampanje nije misteriozna umetnost niti nešto odvojeno od fotografije. „Fotografsko putovanje je kreativno putovanje, od odlaska na mesto i fotografisanja do štampanja“, kaže Marina. „Moj savet je da naučite da uređujete, da štampate – naučite ceo kreativni proces.“
I, što je najvažnije, Marina savetuje:
„Ne žurite. Prvo kreirajte solidnu količinu radova, pa od njih kreirajte portfolio koji odražava vaš stil. Budite veoma zahtevni i usredsredite se na kreiranje upečatljivosti i emocija.“
- *Adobe i Photoshop su registrovani zaštićeni trgovački znakovi ili zaštićeni trgovački znakovi kompanije Adobe u Sjedinjenim Američkim Državama i/ili u drugim zemljama.
Napisao Aleks Samersbi
Srodni proizvodi
-
Profesionalni foto-štampači
imagePROGRAF PRO-300
Stoni imagePROGRAF profesionalni štampač koji daje A3+ otiske galerijskog kvaliteta, uz jednostavan radni proces za pouzdano štampanje. -
Profesionalni foto-štampači
PIXMA PRO-200
Uz fokus na štampanje živopisnih fotografija u boji, svestranost i upotrebljivost, PIXMA PRO-200 predstavlja idealan izbor za foto-entuzijaste i ambiciozne fotografe. -
Kućni štampači
PIXMA G640
Prvi višefunkcionalni štampač u asortimanu PIXMA G sa čest dopunjivih kartridža sa mastilom u odvojenim bojama, PIXMA G640 spaja neprikosnoveno štampanje foto kvaliteta sa mogućnošću obrade zadataka velikog obima uz izuzetno male troškove. -
Kućni štampači | PIXMA TS7450a Series
PIXMA TS7450a (crna)
Elegantni višenamenski uređaj za poznavaoce tehnologije, sa asortimanom kreativnih tretmana za štampanje, kao i mehanizmom za automatsko dvostrano uvlačenje dokumenata koji pojednostavljuje proces kopiranja i skeniranja više različitih listova.
Srodni članci
Pro Tips for Professional Prints
From colour accuracy to choosing the right settings, in this piece we present the tips and techniques needed for successfully printing high quality photos, with advice from Canon’s Suhaib Hussain.
Kreiranje pobedničkog portfelja fotografija
Četiri profesionalaca dele savete za pripremu savršenog portfelja fotografija – od stvaranja narativa do prezentovanja radova.
Najbolji Canon štampači za fotografije
Bez obzira na to da li želite da prikažete fotografije u ramu, spomenaru ili na nalepnici, pronađite najbolji štampač u skladu sa vašim kreativnim potrebama.
7 ways to make money from wildlife photography
Wildlife photographers Marina Cano, Vladimir Medvedev and Radomir Jakubowski share how they earn money photographing nature.